Skip to main content

Náhle zastavenie srdca/obehu (NZS) mimo nemocnice je treťou najčastejšou príčinou smrti v priemyselných krajinách, pričom mnohým z týchto úmrtí sa dá zabrániť. Len v Európe zomiera ročne na NZS 360 000 ľudí, hoci všade vykonávajú posádky záchrannej zdravotnej služby (ZZS) kardiopulmonálnu resuscitáciu (KPR). Celkové prežívanie sa v ostatných rokoch nezmenilo, napriek používaniu liekov, prístrojov a pomôcok. V súčasnosti sa neočakáva, že medzinárodné odporúčania pre KPR prídu s nejakou novou alebo „magickou“ stratégiou KPR, s novým liekom alebo zariadením, ktorí by zlepšili prežívanie.

Niekoľko rozsiahlych štúdií ale naopak ukázalo, že je relatívne ľahké a nákladovo efektívne zvýšiť počet prežívajúcich prijatím  koncepčných systémových zmien, zameraných na posilnenie každého článku „reťaze prežívania“. Označuje sa to ako „VEĽKÁ  PÄŤKA stratégií prežitia“ po NZS. Po ich medzinárodnej implementácii možno celosvetovo očakávať, že bude zachránených niekoľko stotisíc ďalších pacientov s NZS.

  1. Komunitné programy zamerané na poskytovanie Z-KPR prítomnými osobami (bystander). Štúdie ukazujú, že začatie Z-KPR prítomnými osobami signifikantne zvyšuje prežívanie. Laici v Európe poskytujú v súčasnosti KPR pri NZS v 20 – 60 %. Treba podporiť kampane ako je Deň záchrany života, Deti zachraňujú životy, podporiť účasť laikov na kurzoch. Potenciál pre trojnásobné zvýšenie prežívania.
  2. Telefonicky asistovaná KPR. Dispečer musí okamžite z volania rozpoznať NZS a motivovať volajúceho na začatie KPR. Telefonické pokyny pre stláčanie hrudníka sú uskutočniteľné a účinné. Potenciál pre dvojnásobné zvýšenie prežívania.
  3. Programy s prvými záchrancami (first responders) a verejne dostupnými externými automatickým defibrilátormi (AED). Včasná defibrilácia s použitím verejne dostupného AED laikmi alebo profesionálnymi prvými záchrancami (hasiči, policajti…) je spojená s lepším prežívaním. Prví záchrancovia majú vysoký potenciál a sú obzvlášť nápomocní, na miestach, kde je KPR prítomnými osobami zriedkavá alebo čas do príchodu ambulancie ZZS dlhý. Potenciál pre až dvojnásobné zvýšenie prežívania.
  4. Vysoko kvalitná KPR. Ak je KPR poskytovaná posádkami ZZS vysoko kvalitná, pretože ju vykonáva pravidelne školený personál, je možné rátať s dvojnásobným zvýšením krátkodobého a dlhodobého prežitia.
  5. Špecializovaná poresuscitačná starostlivosť. Až v 70 % je príčinou NZS infarkt srdca. Títo pacienti potrebujú okamžitú kardiointervenciu. Potenciálne prínosné sa ukazujú aj postupy, ako je transport pacientov s prebiehajúcou KPR na následnú intervenciu a mimotelová membránová oxygenácia transportnými zariadeniami. Tieto postupy, ako aj poresucitačný manažment teploty, optimálna obehová a ventilačná podpora, možnosti prognostických biochemických a neurologických vyšetrení a ďalšie individualizované intervencie, najlepšie zabezpečia špecializované poresuscitačné centrá. Potenciál pre dvojnásobné zvýšenie prežívania.

Autority z Európskej resuscitačnej rady  sú presvedčené, že implementácia stratégií z iniciatívy  „Veľká päťka pre prežitie“ umožní podstatne zlepšiť celkové prežívanie s dobrým neurologickým zotavením u pacientov s  NZS, ako aj zlepšiť celkové národné zdravie a globálnu ekonomiku v priemyselných krajinách.

Zdroj: Böttiger WB. a spol. Big five strategies for survival following out-of-hospital cardiac arrest. European Journal of Anaesthesiology 2020;37:955-958.

Preložil: MUDr. Štefan Trenkler, PhD.Edukačné a tréningové centrum, Merea, a.s., Bratislava

Kompletnú verziu článku si môžete stiahnuť  TU.