Skip to main content

Situácia s koronavírusom sa postupne zlepšuje. Zdá sa, že sa dostávame z nepriaznivej pandemických podmienok z úvodu roka. Napriek tomu, že sa všetko postupne uvoľňuje, nemôžeme zabudnúť na opatrnosť. Koronavírus je nebezpečný a zradný a dokáže prežiť v rôznych, možno na prvý pohľad pre jeho šírenie, nepriaznivých podmienkach. National Institute of Health (NIH) publikoval štúdiu, v ktorej na základe laboratórnych testov uvádza, na ktorých povrchoch sa vírusu darí prežiť. Podľa štúdie môže vírus prežiť „zavesený“ vo vzduchu až 3 hodiny. V predstavách laikov totiž kvapôčky po zakašľaní padajú rovno k zemi. Nie je to tak.

Je dôležité uvedomiť si, že vírus kontaminuje povrchy, na ktoré dopadli kvapôčky z dychu pri rozprávaní, kýchaní alebo kašlaní osoby nakazenej vírusom. Kvapôčky môžu pristáť na kľučke od dverí, na tlačidlách od výťahu alebo na pracovnom stole a tak rozšíriť vírus na ďalších ľudí, ktorí sa ich dotknú. Preto je nesmierne dôležité nosiť rúško a minimalizovať množstvo kontaminovaných povrchov. Zároveň je potrebné dezinfikovať tieto povrchy aby sa nákaza nešírila.

Ako je to so životnosťou vírusu na povrchoch?

Vedci zistili, že vírus najdlhšie prežil:

  • na nerezovej oceli a na polypropyléne – typickom plaste využívanom masívne na výrobu hračiek či autodielov. Na týchto povrchoch bol prítomný až 3 dni
  • na kartóne sa koronavírus dokázal udržať 24 hodín
  • na hliníku sa udržal od 2 do 8 hodín
  • v prípade latexu niečo menej ako 8 hodín.

Podľa zistení testov by sme mali byť mimoriadne opatrní pri hladkých povrchoch. Jednými z najlepších médií na prenos vírusu sú kľučky a povrchy stolov.

Tieto a podobné testy prebiehajú v stabilných a kontrolovaných podmienkach. V bežnom prostredí sa podmienky ako svetlo, teplota a vlhkosť menia, a tým pádom sa môže meniť aj doba prežitia vírusu. Ak napríklad vírus kontaminuje okennú parapetu alebo dosku písacieho stola, na ktorú svieti slnko, pravdepodobne tam dlho neprežije, nakoľko UVA žiarenie má silné dezinfekčné účinky.

Rúška, bankovky a mobily

Ak sa vírus zachytí na štruktúrovanom povrchu s pórmi, uviaznu v ňom ako v pasci a kde hynú oveľa skôr. Hovoríme o látkach, vlasoch a aj o bankovkách a rúškach. Napríklad mince majú vyšší potenciál prenosu infekcie než bankovky, na ich povrchu je množstvo bacilov. Preto je potrebné po platení použiť dezinfekciu na ruky, prípadne si ich doma riadne vyumývať mydlom. Alebo, najlepšie, ak máte možnosť, plaťte v obchodoch bezkontaktne.

Zdrojom pre šírenie vírusu môže byť mobil. Je potrebné ho po príchode zvonka taktiež dezinfikovať. Ideálne, ak použijete na utieranie vlhčenú handričku s roztokom s obsahom alkoholu alebo vatový tampón s dezinfekciou. Nikdy nestriekajte prípravok priamo na prístroj, aby ste ho nepoškodili.

Rúško, rovnako ako respirátor je naďalej efektívnou ochranou, ak sa používa správne. Treba mať zakryté ústa aj nosové dierky, nie mať rúško pod bradou alebo pod nosom. Potrebné je ho vymieňať, keď je navlhnuté alebo znečistené a manipulovať ním prostredníctvom gumičiek. Rúško nemá cez ústa a nos voľne visieť, má priliehať k pokožke, aby vzduch neunikal po stranách mimo bariéry rúška.  Nedotýkajte sa prednej časti rúška, ktorá môže byť kontaminovaná.

Aj keď sa pandemická situácia začína zlepšovať, veľká časť je preočkovaná a naďalej sa očkuje, je potrebné dodržiavať všetky odporúčania oficiálnych autorít. Osvedčené ROR, čiže – ruška, odstupy, ruky sú stále aktuálnymi. Nepoľavme v prevencii a opatreniach, ktoré nás chránia pred nakazením.

Zdroj: www.preventívne.sk, www.lekar.sk